Publikujemy wyniki naszych prac nad projektem „Zbywanie przez powiaty w Polsce nieruchomości z bonifikatą na rzecz kościołów i innych związków wyznaniowych w latach 2015-2020. Działania strażnicze i opracowanie dobrych praktyk”
W ramach projektu finansowanego przez Fundusz Obywatelski przebadaliśmy politykę zbywania przez powiaty w Polsce nieruchomości na rzecz kościołów i innych związków wyznaniowych, przygotowaliśmy publikację, która przedstawia wyniki naszych badań oraz…
SOISH zgłosiło postulaty do Krajowego Programu Działań na rzez Równego Traktowania
W obszarze wolności sumienia i wyznania wiele zjawisk społecznych, prawnych i kulturowych może powodować dyskryminację osób będących członkami mniejszościowych kościołów i innych związków wyznaniowych. Wśród problemów o charakterze dyskryminującym zgłaszanych…
Opinia SOISH w sprawie jednoosobowych grup katechetycznych
Jedna z parafii ewangelickich w centralnej Polsce, prowadząca dotychczas zajęcia z religii w grupach międzyklasowych w pozaszkolnym punkcie katechetycznym, napotkała trudności w akceptacji liczebności niektórych grup. Biorąc po uwagę fakt,…
Rozszerzamy nasz projekt
Za zgodą #FunduszObywatelski, który finansuje nasz projekt, rozszerzamy badanie na wszystkie powiaty w Polsce. Pozwoli to na uzyskanie danych dla całego kraju i kompleksowe zbadanie problematyki zbywania nieruchomości z bonifikatą.
SOISH rozpoczyna realizację nowego projektu
W maju 2020 r. w ramach Funduszu Obywatelskiego otrzymaliśmy grant z Fundacji dla Polski na realizację zadnia pt. „Zbywanie przez powiaty województwa dolnośląskiego nieruchomości z bonifikatą na rzecz kościołów i…
Walne Zgromadzenie SOISH 2020
W dniu 9 maja 2020 r. odbyło się, przesuwane dwukrotnie z powodu koronawirusa, Walne Zgromadzenie SOISH, które m.in.: przyjęło sprawozdanie finansowe, udzieliło Zarządowi absolutorium i wprowadziło zmiany w statucie. Z…
SOISH otrzymało grant na działania strażnicze
Miło nam poinformować, że SOISH otrzymało grant z Fundusz Obywatelski na realizację naszych działań strażniczych. Będziemy realizować projekt „Zbywanie przez powiaty województwa dolnośląskiego nieruchomości z bonifikatą na rzecz kościołów i…
Nowe działania strażnicze SOISH
SOISH rozpoczęło nową akcję mającą na celu badanie relacji państwa z kościołami i innymi związkami wyznaniowymi w nowym obszarze – kontrola skarbowa. ? Działania strażnicze w urzędach skarbowych w zakresie…
Kolejne SKO uchyla decyzję odmawiającą SOISH informacji ws. nieruchomości zbytych na rzecz kościołów i innych związków wyznaniowych
Członek SOISH otrzymał 31 stycznia 2020 r. decyzję SKO w Kielcach, która uchyliła decyzję Prezydenta Kielc Bogdana Wenty odmawiającą udzielenia informacji publicznej w sprawie nieruchomości zbytych przez Gminę z bonifikatą….
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Rzeszowie uchyliło decyzję Prezydenta Rzeszowa
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Rzeszowie uchyliło decyzję Prezydenta Rzeszowa odmawiającą realizacji wniosku członka SOISH o udzielenie informacji publicznej w zakresie nieruchomości sprzedanych z bonifikatą przez Gminę Rzeszów kościołom i innym…
Uwagi Stowarzyszenia SOISH do raportu „Wolność religijna w Polsce. Raport Statystyczny” 2019
W dniu 15 listopada 2019 r. został zaprezentowany opinii publicznej przedmiotowy raport przygotowany przez 3 instytucje związane z Kościołem katolickim: Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdanewicza, Fundacja…
Przekazywanie ziemi rolnej z zasobu Skarbu Państwa mniejszościowym kościołom i innym związkom wyznaniowym na tzw. Ziemiach Zachodnich i Północnych
Jeżeli chodzi o stosunek do ziemi rolnej przekazanej do tej pory Kościołowi katolickiemu to 8 mniejszościowych kościołów otrzymało łącznie 10,84% areału jaki otrzymał Kościół katolicki.
Jak Trybunał Konstytucyjny usankcjonował bezterminowe uwłaszczanie Kościoła katolickiego na państwowych gruntach rolnych na tzw. Ziemiach Zachodnich i Północnych
Od 1 stycznia 1992 r. do 30 czerwca 2019 r. KOWR przekazał w trybie art. 70a uspkk 76.244 ha ziemi rolnej na rzecz Kościoła rzymskokatolickiego. Przy założeniu średniej ceny hektara…
Konstytucyjne gwarancje wolności religijnej w życiu publicznym w Polsce
Zakres praw i wolności nie może być nieograniczony; wolność religijna nie ma charakteru absolutnego, co oznacza, że podlega pewnym ograniczeniom z uwagi na troskę o dobro wspólne oraz prawa innych…
Powstanie Centrum Monitorowania Wolności Sumienia
Centrum będzie wielofunkcyjną internetową platformą konsultacyjno-edukacyjną, gdzie każdy zgłosi przypadki dyskryminacji ze względu na wyznawaną religię lub bezwyznaniowość i uzyska opinię, poradę albo pomoc instytucjonalną SOISH. Po analizie problemu każdy…
Raport „Dotacje na realizację zadań publicznych przez kościoły i inne związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne przekazane z budżetów powiatów i miast na prawach powiatu woj. podlaskiego w 2019 r.”
Stowarzyszenie SOISH prezentuje, kolejny z cyklu, raport dotyczący wysokości dotacji przekazywanych przez powiaty i miasta na prawach powiatów na realizację zadań publicznych przez kościoły i inne związki wyznaniowe. Tym razem…
Walne Zgromadzenie SOISH odbyło się 7 czerwca 2019 r.
SOISH informuje, że na początku czerwca 2019 r. odbyło się Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia, które podjęło kilka istotnych decyzji: 1. przyjęto nowy statut, który zawęził cele działania Stowarzyszenia i uporządkował kilka…
Raport „Dotacje na realizację zadań publicznych przez kościoły i inne związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne przekazane z budżetów powiatów i miast na prawach powiatu województwa podkarpackiego w 2019 r.”
Co do zasady zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (Dz. U. z 2017 r. poz. 1153 t.j.)…
Druga część wykładu nt. wolności sumienia i wyznania
W ramach dalszej współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku przy UWr gościliśmy dzisiaj z kolejnym wykładem dotyczącym wolności sumienia i wyznania w wymiarze indywidualnym. Słuchaczom UTW UWr serdecznie dziękujemy za niezwykle…
SOISH z wykładem na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy UWr
W piątek 12 kwietnia 2019 r. w ramach współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w UWr członek naszego Stowarzyszenia wygłosił pierwszą część cyklu wykładów pt. „Wolność sumienia i wyznania w wymiarze…
W latach 2009-2019 złożono 32 wnioski o rejestrację nowych związków wyznaniowych
W Polsce wyrazem wolności sumienia i wyznania jest możliwość tworzenia nowych związków wyznaniowych. SOISH jako jeden z celów swojej działalności uznaje monitorowanie realizacji wolności sumienia i wyznania przez władze państwowe. W zawiązki z powyższym zwróciliśmy się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą o udzielnie informacji w zakresie rejestracji nowych związków wyznaniowych.
Stanowisko Stowarzyszenia SOISH dotyczące dyskusji wokół hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna” w paszportach
Umieszczenie hasła „Bóg, Honor, Ojczyna” w trzech z czterech rodzajach dokumentów paszportowych, będących własnością państwa, może naruszać konstytucyjną zasadę bezstronności światopoglądowej władz państwowych. Szczegółowa analiza problemu do pobrania poniżej.
Bezpłatną pomoc prawną dla mieszkańców powiatu monieckiego świadczy Caritas Archidiecezji Białostockiej
Stowarzyszenie SOISH przygotowuje raport pt. „Dotacje celowe i podmiotowe na rzecz związków wyznaniowych i podmiotów z nimi powiązanych w budżetach powiatów (miast na prawach powiatu) na 2019 r. w wybranych…
Stanowisko Stowarzyszenia SOISH wobec projektu ustawy Kongresu Świeckości
Przedstawiciele
Kongresu Świeckości oraz kilkunastu partii politycznych i innych organizacji
społecznych przygotowali projekt ustawy o
jawności przychodów kościołów i związków wyznaniowych oraz o likwidacji ich
przywilejów finansowych[1]. Na konferencji prasowej
w dniu 31 stycznia 2019 r. przedstawiono główne założenia projektu oraz ustne
motywy uzasadniające propozycje zmian legislacyjnych. Uczestniczy konferencji
poinformowali także o powołaniu komitetu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej
pn. Świeckie Państwo i rozpoczęciu zbierania podpisów w tej sprawie.
Obowiązki pracodawcy w zakresie wolności sumienia i wyznania
Z koniecznością zapewnienia wolności sumienia i wyznania muszą się zmierzyć także pracodawcy. SOISH rekomenduje lekturę publikacji przygotowanej przez RPO w tej sprawie. Propozycje zmian: legislacyjnych, w zakresie edukacji i praktyki postępowania zmierzają do urzeczywistnienia tego prawa i uniknięcia nierównego traktowania w pracy ze względu na wyznanie.